tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

  • 7 sierpnia 2019

Rejestracja samochodów zabytkowych - co daje i ile kosztuje?

Materiał partnera:

Teraz, gdy nie tak łatwo zarejestrować pojazd jako zabytkowy, żółte tablice to prawdziwa duma posiadaczy klasyków. Bo okazuje się, że nie wystarczy spełnić kryterium wieku. Pospolitość modelu może sprawić, że wojewódzki konserwator zabytków, do którego należy ostateczne zdanie w tej kwestii, odmówi uznania pojazdu za zabytek. Wtedy marzenia prawdziwego fana motoryzacji legną w gruzach. Jeszcze zanim zaczniesz ubiegać się o miano zabytku dla swojego cacka sprawdź, jakie warunki musi spełnić pojazd, aby trafił na listę samochodów zabytkowych.

Rejestracja samochodów zabytkowych


Aby dany pojazd mógł zostać zarejestrowany jako zabytkowy, musi mieć minimum 25 lat, być co w najmniej 75 proc. zgodny z oryginałem i żaden nowy egzemplarz wskazanego modelu nie powinien zjechać z taśm produkcyjnych w ciągu ostatnich 15 lat. Są też pewne odstępstwa od normy, np. jeżeli pojazd wyróżnia się unikalnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, także może zostać uznanym przez rzeczoznawcę samochodowego za istotny dla historii motoryzacji.

Jakie korzyści płyną z posiadania klasyka?To co ucieszy właścicieli zabytkowych samochodów sprowadzonych do Polski zza granicy to to, że nie ma obowiązku dostosowywania ich do polskich wymogów technicznych, które spełniać muszą pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego. Kolejną zaletą jest bezterminowy przegląd - można zrobić go raz i nie trzeba co roku odnawiać, tak jak w przypadku „zwykłych” aut. Posiadacz klasyka może skorzystać też z terminowego ubezpieczenia OC (zabytek można ubezpieczyć jedynie na okres użytkowania, ale na czas nie krótszy niż 30 dni).

Ile kosztuje rejestracja zabytkowego samochodu? Koszt wydania tzw. białej karty, niezbędnej do rejestracji pojazdu wynosi od 250 do 450 zł. Do tego trzeba dodać cenę fotografii, które trzeba do niej dołączyć - ok. 99 zł. Niezbędne będzie też badanie techniczne, którego koszt wynosi 100 zł.

Właściciel klasyka będzie musiał też wykonać szereg opłat w wydziale komunikacji. Za rejestrację samochodu przyjdzie mu zapłacić ok. 200 zł. 

Do tego dochodzą jeszcze koszty zakupu ubezpieczenia. Pakiety polis dla klasyków oferuje brytyjska firma Lancaster Insurance, która przygotowała specjalne zniżki dla pojazdów z małym przebiegiem.

Przykładowe ubezpieczenie dla zabytkowego pojazdu znajdziesz pod adresem: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.