tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

  • 5 lipca 2019

Dlaczego Google Ads jest najskuteczniejszą kampanią reklamową?

Materiał partnera:

Badania z 2018 roku świadczą o tym, że 94,88% polskich internautów korzysta na co dzień z wyszukiwarki Google podczas używania swojej przeglądarki. Ogromna popularność tego serwisu sprawia, że kampania produktowa prowadzona z jego udziałem musi przynosić szybkie i zadowalające rezultaty.

Silesia Google


Jak działa Google Ads?Google Ads, przedtem Google AdWords, to forma marketingu polegająca na wyświetlaniu w wyszukiwarce linków sponsorowanych oraz reklam w sieci reklamowej, czyli na różnych witrynach, w tym także na stronach partnerskich takich, jak Gmail czy Youtube. Produkty, które widzi użytkownik są dopasowane do jego aktualnych zainteresowań na podstawie wyszukiwanych słów kluczowych. Sprawia to, że potencjalny klient nie uważa reklamy za nachalną. Wręcz przeciwnie, jest dla niego pomocna, ponieważ oferuje mu to, czego właśnie szuka. Dodatkowo często informuje także o cenie artykułu i przyciąga wzrok odpowiednią grafiką. Reklama w Google jest ofertą w modelu Pay Per Click, co oznacza, że reklamodawca płaci za kliknięcie użytkownika w baner lub link, a nie za liczbę wyświetleń. Koszt ten kształtuje się najczęściej w granicach 1,20 - 2,40 zł.

Od czego zależy cena za kliknięcie i jaki wpływ ma na widoczność reklamy w wyszukiwarce?Koszt jednego kliknięcia zależy od maksymalnej oferty reklamodawcy, wpływu rozszerzeń reklam oraz Wyniku Jakości. Z kolei o Wyniku Jakości decyduje dopasowanie witryny docelowej oraz reklamy, a także jej trafność, historyczne dane konta oraz przewidywany CTR, czyli współczynnik klikalności. Klient kampanii Google może sprawdzić, jaką wartość ma każde ze słów kluczowych, z których korzysta. Oceny wystawiane są w przedziale od 1 do 10. Zarówno Wynik Jakości, jak i stawka za kliknięcie mają wpływ na pozycję w rankingu reklamodawców, to z kolei decyduje o tym, na którym miejscu wyświetli się dana reklama i czy w ogóle znajdzie się wśród linków sponsorowanych. Zazwyczaj na stronie wyszukiwarki jest 11 takich pozycji: 3 u góry i 8 z boku.

Jakie formy przyjmuje reklama w Google Ads?Linki sponsorowane to nie jedyna metoda kampanii produktowej Google Ads - mediaclick.pl/google-adwords/. Sieć reklamowa Google rozciąga się na wiele witryn i przyjmuje różne formy tekstowe oraz graficzne. Reklamodawca ma do wyboru:
  • różnego typu banery, zawierające elementy graficzne i tekstowe,
  • reklamy w postaci zwykłych maili otrzymywanych na pocztę Gmail,
  • reklamy graficzne w Youtube,
  • reklamy w Zakupach Google, w formie porównywarki wyświetlającej zdjęcie produktu, cenę i nazwę sklepu,
  • remarketing, który pozwala wyświetlać użytkownikom treści z witryn już oglądanych, co jest najskuteczniejszą metodą odzyskiwania tak zwanych porzuconych koszyków.


Silesia Google


Zalety kampanii Google AdsSieć wyszukiwania Google to dobrze zorganizowana grupa witryn i aplikacji, nieograniczona geograficznie, w której wyświetlone reklamy trafiają do osób zainteresowanych produktem i są odpowiedzią na ich potrzeby. Wszystko to sprawia, że marketing z udziałem Googla jest nieinwazyjny, dzięki czemu nie odstrasza potencjalnych klientów. Co więcej, AdWords pozwala na targetowanie reklam, kontrolę wydawanych pieniędzy i wyświetlania linków oraz banerów w zależności od lokalizacji, a nawet pory dnia. Umożliwia także dotarcie do klientów poprzez różne urządzenia. Dane pokazują, że każdego miesiąca użytkownicy internetu wpisują ponad 100 miliardów zapytań w wyszukiwarkę Google za pomocą swojego telefonu lub tabletu. Co więcej, aż 63% z tych osób podejmuje decyzję zakupową zaledwie w ciągu godziny. Specjalnie dedykowane urządzeniom mobilnym rozwiązania AdWords pozwalają wykorzystać ten potencjał. Poza tym efekty kampanii Google porównywane do tradycyjnego pozycjonowania są nie tylko szybsze, łatwiej mierzalne, precyzyjniejsze, ale też znacznie skuteczniejsze, szczególnie w kwestii finalizowania transakcji za pomocą redirectingu.

Kampania produktowa powinna być nakierowana nie tylko na zysk, ale i na zbudowanie pozytywnej opinii w oczach klientów. Skuteczna, ale nieagresywna metoda marketingu sprawia, że użytkownicy traktują reklamę nie jako manipulację, ale jako wyjście naprzeciw ich aktualnym potrzebom.