tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 2 sierpnia 2019
  • dzisiaj, 06:23

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach

W tym roku wyjątkowa, 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Powstanie to wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. w Urbanowicach i Paprocanach, wówczas samodzielnych gminach, dziś dzielnicach Tychów. W maju odbyły się pierwsze wydarzenia w mieście związane z upamiętnieniem powstań, jednak główne obchody zaplanowano na 15-17 sierpnia. W programie m.in. powstańcze rajdy rowerowe, apele, spotkania i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach - 15.08.2019 · fot.


Czwartkowe uroczystości rocznicowe w Tychach Paprocanach rozpoczeły się o 16.10 - złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ul. Paprocańskiej z udziałem orkiestry górniczej KWK „Piast” oraz Chóru Cantate Deo. Zaplanowano także przedstawienie rysu historycznego (Maria Lipok-Bierwiaczonek), zwiedzanie wystawy „Idą powstańcy znów na bój… Tychy w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu” przygotowanej przez Muzeum Miejskie w Tychach oraz wystawę pamiątek powstańczych zorganizowaną przez Radę Osiedla Paprocany i parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O godzinie 17.00 rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wiktora Skworca z udziałem orkiestry górniczej KWK „Piast” i chóru Cantate Deo.

Uroczystości rocznicowe w Tychach Urbanowicach odbyły się wieczorem. Przed godziną 19.00 złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich (ul. Główna). O 19.20 na scenie przy Klubie Urbanowice MCK rozpoczął się spektakl pt. "Walka o Polską Szkołę" (Absolwenci Gimnazjum nr 8i Szkoły Podstawowej nr 23 w Cielmicach).

17 sierpnia

O godzinie 17.00 rozpoczną się uroczystości rocznicowe w Tychach Czułowie. Najpierw zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Krzyża Świętego w Tychach Czułowie z udziałem Asysty Honorowej Wojska Polskiego. Na godzinę 18.00 zaplanowano przemarsz pod Pomnik ku czci poległych Powstańców Śląskich przy ulicy Katowickiej. Ok. 18.20 rozpoczną się uroczystości przy Pomniku ku czci poległych Powstańców Śląskich, które potrwają do godziny 19.00.

- W tym roku obchodzimy wyjątkową - 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego w Tychach. Pierwsze walki toczono w Urbanowicach i Paprocanach (niegdyś samodzielnych gminach), dlatego to właśnie te dzielnice - wraz z Czułowem - uczczą historię, którą zapoczątkował tyski powstańczy zryw. Zapraszam do wspólnego świętowania i upamiętnienia tych ważnych wydarzeń. Bądźmy w tych dniach myślami z poległymi powstańcami - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W organizację tegorocznych uroczystości włączyły się rady osiedli: Rada Osiedla Paprocany, Cielmice i Urbanowice oraz Muzeum Miejskim w Tychach, radny Józefem Twardzikiem i radna Urszula Paździorek-Pawlik oraz PKM Tychy Sp z o. o.

30 maja kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego złożyli uczniowie SP nr 1. 13 czerwca odbyło się spotkanie w Muzeum Miejskim: Mozaika Górnośląska - „Powstania śląskie wojną polsko - niemiecką”. O tym, jak historycy interpretują dzisiaj wydarzenia z lat 1919 - 1921 i jakie są dalsze perspektywy badawcze opowiadał prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek , autor książki „Powstania śląskie 1919 - 1920 - 1921. Nieznana wojna polsko - niemiecka”.

Od 4 lipca do 11 sierpnia na Placu Baczyńskiego można obejrzeć wystawę plenerową: Idą powstańcy znów na bój… Tychy w okresie Powstań Śląskich i plebiscytu. 12 sierpnia wystawa ta zostanie przeniesiona w pobliże kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a od 2 września do 30 listopada do Parku Miejskiego Solidarności.

- Wystawa przygotowana w 100. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego przypomina o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1919-1922 na terenie Tychów i miejscowości znajdujących się obecnie w granicach miasta. Obrazuje walkę tyszan o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej, niepodległej Polski ze szczególnym uwzględnieniem I Powstania Śląskiego, które wybuchło na terenie obecnych dzielnic Tychów, tj. w Urbanowicach i Paprocanach. Na wystawie są przedstawieni tyszanie, którzy odegrali ważną rolę w procesie kształtowania się granic między Polską a Niemcami po I wojnie światowej. Zwiedzający wystawę dowiedzą się również o historii miejsc upamiętniających trzy śląskie zrywy powstańcze, powstałych w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej - mówią organizatorzy z Muzeum Miejskiego w Tychach.

Obchody 100. Rocznicy wybuchu I Powstania Śląskieg

ab, BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA