tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 10 stycznia 2019

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Artykuł sponsorowany:

Dokumentem, w którym znajdują się wszystkie najważniejsze informacje o nieruchomości, jest księga wieczysta. Jeżeli zamierzasz zakupić mieszkanie, dom lub działkę, dowiedz się, jak szybko ustalić numer takiej księgi.

Czym jest księga wieczysta?


Księgi wieczyste są urzędowym, publicznym rejestrem. Dokument ten jest prowadzony dla prawie każdej nieruchomości. Z treści księgi można dowiedzieć się m.in.: gdzie nieruchomość jest położona, kto jest jej właścicielem oraz czy jest ona zadłużona lub zajęta przez komornika sądowego.

Księgi wieczyste są prowadzone przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych, właściwych ze względu na położenie nieruchomości. Aby móc zapoznać się z treścią wybranej księgi, niezbędne jest podanie jej numeru.

Kiedy należy zapoznać się z treścią księgi wieczystej?


Treść księgi wieczystej powinna poznać każda osoba zainteresowana zakupem danej nieruchomości. Ponieważ księgi wieczyste są jawne, nie można zasłaniać się nieznajomością ich zawartości już po sfinalizowaniu zakupu.

Zamierzasz wynająć mieszkanie? Dzięki zweryfikowaniu informacji zawartych w prowadzonej dla niego księdze upewnisz się, że osoba, z którą zamierzasz podpisać umowę, jest właścicielem lokalu i może nim swobodnie rozporządzać.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?


Oferty sprzedaży czy wynajmu nieruchomości najczęściej nie zawierają informacji o numerze księgi wieczystej. W takiej sytuacji istnieją dwie możliwości ustalenia tego numeru:
  • drogą tradycyjną, czyli udając się do właściwego sądu rejonowego

W sądzie należy złożyć wniosek i wskazać interes prawny do nieruchomości. Numer księgi wieczystej można też ustalić w Powiatowym Urzędzie Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej lub Urzędzie Gminy.
  • drogą online, czyli wykorzystując internet

Nieruchomość jest położona na drugim końcu Polski? Gdy wizyta w sądzie lub urzędzie wiąże się z dłuższym wyjazdem, najlepiej skorzystać z komercyjnego serwisu, który pomaga znaleźć numer księgi wieczystej. Jednym z nich jest portal Ksiegiwieczyste.pl. Wystarczy, że podasz adres nieruchomości lub numer działki, a bez wychodzenia z domu i w ciągu kilku minut ustalisz numer jej księgi wieczystej.

Mam już numer księgi - jak sprawdzić jej zawartość?


Po ustaleniu numer księgi wieczystej możesz zapoznać się z jej treścią. Nie musisz przy tym odwiedzać żadnej instytucji, bo na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) znajdziesz dedykowaną temu zadaniu wyszukiwarkę. Wystarczy, że podasz numer księgi, a będziesz mógł przejrzeć jej zawartość. Korzystanie z tego narzędzia jest bezpłatne.
Zdjęcie: Fotolia