tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 8 listopada 2018

Miniaturowy czujnik laserowy - gdzie się sprawdzi?

Artykuł sponsorowany:

Dynamiczny rozwój automatyki przemysłowej z roku na rok dostarcza inżynierom i technologom coraz to nowych rozwiązań. Jednym z nich są miniaturowe czujniki laserowe, które doskonale sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Co powinno się o nich wiedzieć?

Whitepress


Mimo, że sama nazwa „czujnik laserowy” brzmi bardzo nowocześnie, to nie da się ukryć, że urządzenia detekcyjne tego typu dostępne są na rynku od lat. O ich krótką charakterystykę poprosiliśmy specjalistę z firmy Newtech.com.pl.


Czujniki laserowe to jeden z rodzajów detektorów optycznych. W ich przypadku wykorzystywana jest jednak skupiona wiązka lasera, która pozwala na uzyskanie lepszych parametrów i wysokiej dokładności pracy. Tak naprawdę kluczową cechą miniaturowych czujników laserowych jest jednak ich wielkość, która pozwala na instalację i użycie w praktycznie każdej aplikacji produkcyjnej, także takiej z ograniczoną ilością miejsca. Dodatkowo, dzięki coraz lepszej dokładności i szybkości działania, czujniki takie pozwalają na uzyskanie podobnych efektów, jak w przypadku większych klasycznych modeli - pozwalając na wykrywanie obiektów, określanie ich ruchu, a także detekcję szczelin czy niedoskonałości badanych elementów.


Miniaturowe czujniki laserowe Baumer - jakie mają zalety?


Jednymi z najlepszych miniaturowych czujników laserowych dostępnych obecnie na rynku są bez wątpienia produkty firmy Baumer. Wśród nich szczególnie warte uwagi są nowoczesne detektory rodziny O300, wyposażone w IO-link. Do pomiarów wykorzystują one skupioną wiązkę lasera 0,1 mm, której powtarzalność wynosi około 0,1 mm. Co nie mniej ważne, czas reakcji urządzenia wynosi poniżej 0,1 sekundy, co gwarantuje uzyskanie bardzo dużej przepustowości i szybkości pracy. Z punktu widzenia instalacji i użycia, spore znaczenie ma też zastosowanie metody qTeach, która gwarantuje wysoką dokładność i odporność na ewentualne nieplanowane przesunięcia. Konfiguracja detektorów tego typu również jest szybka i bezproblemowa dzięki prostemu systemowi zarządzania. Wspomniane czujniki laserowe Baumer O300 - a w zasadzie cała ich rodzina - mają więc mnóstwo zalet, które wpływają na ich późniejszą użyteczność. Co równie ważne, poszczególne modele tych detektorów są dostosowywane do konkretnych potrzeb klientów, także tych, którzy muszą spełniać najsurowsze normy - chociażby w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym.


Na co zwracać uwagę przy zakupie miniaturowych czujników laserowych?


Jak więc widać, miniaturowe czujniki laserowe do precyzyjnego wykrywania bardzo małych obiektów i szczelin są bardzo użyteczne, dzięki czemu mogą one znaleźć zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki. Czy jednak każde urządzenie tego typu jest podobne i sprawdzi się w przemysłowej praktyce?


Nie da się ukryć, że określenie „miniaturowy czujnik laserowy” to w pewnym stopniu słowo-wytrych, którym można określić rozwiązania o bardzo różnych parametrach. Dlatego też szukając optycznych czujników obecności dla swojej firmy koniecznie trzeba zacząć od dokładnego określenia własnych potrzeb. Dopiero na tej podstawie będzie można szukać konkretnych rozwiązań technicznych wśród różnych ofert. Warto pamiętać, że cechy takie jak minimalny i maksymalny zasięg działania czujnika, szybkość przetwarzania, dokładność, wrażliwość na warunki pracy czy w końcu łatwość instalacji mogą mieć olbrzymi wpływ na realną użyteczność danego modelu. Warto w tym miejscu przypomnieć też starą prawdę, że przesadne oszczędzanie na elementach automatyki przemysłowej sprawdza się tylko na krótką metę - gdyż później ewentualne koszty napraw czy problemów związanych z ich wadliwym działaniem potrafią być bardzo wysokie. Dlatego też z pewnością nie warto wybierać podejrzanie tanich czujników pochodzących od nieznanych producentów i sprzedawców - dodaje specjalista z firmy Newtech.com.pl.


 


Zakup dobrych laserowych czujników wykrywania obiektów czy szczelin bez wątpienia może pozytywnie wpłynąć na jakość i szybkość procesów produkcyjnych w każdym przedsiębiorstwie. Dlatego też na pewno warto inwestować w nowoczesne miniaturowe rozwiązania tego typu, nim z ich możliwości skorzysta konkurencja!