tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 5 listopada 2018

Oksytocyna - poznaj hormon miłości i jego wpływ na nasze życie

Artykuł sponsorowany:

Oksytocyna jest hormonem, którego tak naprawdę do końca nie znamy i którego oddziaływanie na nas i naszą psychikę cały czas próbujemy rozwikłać. Pomaga zacieśniać więzy rodzinne, społeczne, ułatwia odprężenie się i osiągnięcie spokoju. Największe jego stężenie obserwuje się w czasie orgazmu, porodu i laktacji. Z tej właśnie przyczyny upowszechnił się pogląd, że miłość to nie serce, a głowa i nie uczucia, a hormony. Wyrażenie chemia między ludźmi nabrało nowego wydźwięku.

Trochę biologii


Oksytocyna wytwarzana jest w podwzgórzu mózgu, które mimo swych niewielkich rozmiarów pełni bardzo ważne funkcje w utrzymaniu odpowiedniej homeostazy wewnątrzustrojowej i wpływa, jako część układu limbicznego, na nasze emocje i zachowania rodzicielskie. Właśnie z podwzgórza, poprzez przysadkę mózgową oksytocyna uwalniana jest do krwi i…


Miłość z tablicy Mendelejewa


C43H66N12O12S2 - tak wygląda wzór sumaryczny miłości, a także takich uczuć, jak choćby uległość, ufność, zazdrość, szczodrość, przywiązanie i potrzeba bliskości. Oksytocyna, w połączeniu z testosteronem - tak, niestety - wywołuje potrzebę snu. Wydzielana w trakcie fizycznego spełnienia powoduje, że powiedzenie „to tylko seks” może okazać się na dłuższą metę zupełnie nietrafione. I oprócz koniecznej po takiej przygodzie cytologii, okaże się też, że posiadamy niekonieczny, biegający za nami z kwiatami bagaż.


Życie


Jednym z najbardziej wzniosłych momentów są narodziny małego człowieka, ale sam poród byłby niemożliwy, gdyby nie oksytocyna opowiadająca za jego sprawny przebieg, ponieważ odpowiada ona za skurcze macicy i przyśpieszenie akcji porodowej. W razie niedoborów tego hormonu zostaje podana za pośrednictwem kroplówki, w formie syntetycznej. Naturalna oksytocyna wyzwala natomiast w matce potrzebę bliskości z noworodkiem i bardzo silne do niego przywiązanie, już od pierwszych chwil jego życia. Więcej dowiedzieć się można na portalu kobiecosc.info, gdzie umieszczono wiele artykułów poruszających te zagadnienia.


Rodzina i przyjaciele


W dalszym rozwoju dziecka, w jego otoczeniu oksytocyna zacieśnia uczucia rodzinne, potem pierwsze grupowe i społeczne. Hormon ten bierze udział w wielu najlepszych uczuciach międzyludzkich, odczuwaniu empatii, przyjaźni, hojności. Oksytocyna nie tylko scala międzyludzkie kontakty, ale i naszą miłość do zwierząt, a ponadto wzbogaca kontakty z naszymi pupilami.


Koło z hormonem w tle


Od pierwszej miłości, zauroczenia, pożądania, porodu, macierzyństwa… Oksytocyna towarzyszy nam przez całe życie i sprawia, że staje się ono lepsze, pełniejsze i nie takie samotne.