tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 5 listopada 2018
  • 9 listopada 2018

Jak wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie? Konsultacje

Za nami:

Już za niecały miesiąc zielone druki zwolnień lekarskich przejdą do lamusa. Od 1 grudnia lekarze będą wystawiać tylko elektroniczne zwolnienie lekarskie. Wspierać ich w tym będą asystenci medyczni. Inspektorat ZUS w Tychach przy ul. de Gaulle’a 16 zaprasza lekarzy i personel medyczny na bezpłatne konsultacje z zakresu eZLA, które odbędą się w piątek, 9 listopada w godz. od 6.00 do 18.00, w pok.31.

Na zainteresowane osoby czekać będą eksperci ZUS, którzy w indywidualnym instruktażu pokażą i wyjaśnią jak wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie. Lekarze będą mieli okazję pobrać bezpłatny certyfikat ZUS - wygodne narzędzie do podpisywania e-ZLA, dlatego teć warto przynieść ze sobą pendriva.

Asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Osoba ta musi posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i być wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM), dostępnym od 23 października pod adresem www.ram.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl. Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-ZLA będzie wystawiał asystent.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-ZLA.

Lekarz wystawia upoważnienie dla asystenta medycznego na maksymalnie 12 miesięcy. Po upływie tego terminu będzie musiał wystawić kolejne. Lekarz może też w każdej chwili upoważnienie wycofać. Co istotne asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-ZLA - będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz.

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA