• 15 lutego 2018
  • wyświetleń: 1177

Strażacy podsumowali miniony rok. W Tychach było mniej interwencji

1535 razy interweniowali strażacy w 2017 roku na terenie Tychów, w tym przy 266 pożarach, 1033 miejscowych zagrożeniach oraz 236 fałszywych alarmach. W porównaniu z rokiem 2016 ogólna liczba interwencji zmalała o 61.

raport wyjazdów


W mieście Tychy w 2017 roku odnotowano w porównaniu do roku poprzedniego mniejszą liczbę pożarów - liczba ta zmalała z 383 do 266, co w głównej mierze spowodowane było mniejszą ilością pożarów kontenerów na śmieci - ilość ich zmalała ze 120 do 46. W roku poprzednim w porównaniu do roku 2016 zaobserwowano także mniejszą ilość pożarów w obiektach mieszkalnych bo aż o 33, co świadczy o tym że mieszkańcy z coraz większą świadomością dbają o swoje bezpieczeństwo. Jednakże w grupie pożarów traw zanotowano ich wzrost aż o 17, co było spowodowane w głównej mierze niekorzystnymi warunkami pogodowymi i utrzymującą się w dłuższym okresie suszą.

Ponadto na terenie Tychów odnotowano spadek miejscowych zagrożeń o 14. Natomiast odnotowano większą liczbę zdarzeń na drogach - wzrost ze 142 do 194 oraz większą liczbę zdarzeń spowodowanych silnymi wiatrami - z 89 do 158. Znacząco spadła liczba zdarzeń związanych z nietypowymi zachowaniami zwierząt oraz usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych - z 246 do 151. Odnotowano także spadek liczby zdarzeń spowodowanych opadami deszczu - z 31 do 20. Natomiast zwiększyła się liczba zagrożeń chemicznych - wzrost z 49 do 60. Jest to głównie spowodowane zdarzeniami związanymi z tlenkiem węgla (m.in. złe samopoczucie, zadziałanie czujki), gazem ziemnym (m.in. wyczuwalny zapach) oraz rtęcią (rozbite termometry).

raport rodzaje zagrożenia
Tabela dotyczy miasta Tychy oraz powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego


- Zastanawiająca może być liczba zgłoszeń, które kwalifikujemy jako alarmy fałszywe. Liczba takich zdarzeń spowodowana jest zgłoszeniami wynikającymi z zadziałania czujek tlenku węgla w miejscach zamieszkania. Taka sytuacja świadczy o tym, że działania prewencyjne i różne akcje ostrzegawcze związane z zagrożeniami powstałymi w wyniku występowania, pojawiania się tlenku węgla uświadomiły mieszkańcom, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą występowanie w atmosferze tego bezwonnego i bezbarwnego gazu - tłumaczą strażacy. - Ta kategoria obejmuje także szereg innych zgłoszeń, w tym te z instalacji wykrywania, które dotyczą zadziałania monitoringu pożarowego w obiektach. Warto jednak podkreślić, że taka postawa i reakcja ludzi, którzy widzą zagrożenie i natychmiastowo powiadamiają służby ratownicze, znacznie skraca ich czas reakcji na powstałe zdarzenie i świadczy o tym, że coraz częściej ludzie nie są obojętni na takie sytuacje - zauważają.

Podczas działań ratowniczo-gaśniczych strażacy zetknęli się także z tym co najgorsze, czyli z poszkodowanymi, którym nie udało się udzielić pomocy. W 2017 roku podczas akcji zanotowano zdarzenia, w których było aż 14 ofiar śmiertelnych, ponadto 297 osób rannych - z czego aż 46 osób to były dzieci. - W 2017 roku zanotowaliśmy wzrost liczby ofiar śmiertelnych w stosunku do roku 2016 o 5, zaś osób rannych o 101 - podsumowują strażacy.

W działaniach ratowniczo - gaśniczych w 2017 roku uczestniczyło w sumie uwzględniając tylko Pożary i Miejscowe Zagrożenia:
  • 16952 strażaków - z czego 11577 to strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, 5 359 to strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, a 16 to strażacy Zakładowej Straży Pożarnej i Zakładowej Służby Ratowniczej.
  • 4360 pojazdów - z czego 3054 to pojazdy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tychach, 1302 to pojazdy Ochotniczych Straży Pożarnych, a 4 to pojazdy z Zakładowej Straży Pożarnej i Zakładowej Służby Ratowniczej.

BM / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.