tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
praca, pszczyna, czechowice, bielsko, tychy
  • 14 lutego 2018
  • 18 lutego 2018

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tychach

W niedzielę, 4 marca w godzinach 9.30-14.30 odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy pobiegną na dystansie ok. 10 km wokół jeziora Paprocańskiego.

Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944-1963. W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem.

- Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większej liczbie składaliśmy wieńce i kwiaty, przypominaliśmy życiorysy ludzi, o których historia miała „głucho milczeć”. W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na Plac Baczyńskiego, gdzie zamontowaliśmy okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawiliśmy bitewne rekonstrukcje z lat 1944-1963 - mówią organizatorzy wydarzenia w Tychach.

- W 2016 i 2017 roku zmieniliśmy formułę. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Uroczystości 1 marca przenieśliśmy na tyskie Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora. Jako że impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, postanowiliśmy w 2018 roku na kontynuację tematu - informują organizatorzy.

Podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w biegu na dystansie ok. 10 km wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowano różne atrakcje. Jedną z nich będzie powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych. Jak zwykle na wszystkich czekać będą ciepła herbata, zupa, drobne upominki dla dzieci, a za miejsca I - III w biegu na 10 km przewidziano nagrody rzeczowe. Stosowną oprawę zapewnią kibice klubu GKS Tychy.

Swoje uczestnictwo można zgłosić tutaj. Zapis elektroniczny jest ważny wyłącznie po dokonaniu opłaty startowej na konto: MBANK - numer rachunku: 20 1140 2017 0000 4502 1284 9345 z dopiskiem - „Bieg Pamięci”. W przypadku opłaty grupowej należy podać nazwiska i imiona osób opłacanych. Opłata startowa do „Biegu Głównego” i „Biegu wokół jeziora Paprocańskiego” oraz Nordic Walking wynosi 25 zł.

VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych otrzymała Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

bieg pamięci żołnierzy wyklętych

BM / tychy.info

REKLAMA

Komentarze