tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 14 lutego 2018
  • 6 marca 2018

[ZDJĘCIA] VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę, 4 marca odbyła się szósta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy pobiegli na dystansie ok. 10 km wokół jeziora Paprocańskiego. Gościem wydarzenia był Jerzy Krusenstern, obrońca polskiego Grodna we wrześniu 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej.

VI edycji Biegu Tropem Wilczym - 4.03.2018 · fot.


Podczas wydarzenia można było wziąć udział w biegu na dystansie ok. 10 km wokół jeziora Paprocańskiego, a dla dzieci i młodzieży przygotowano różne atrakcje. Jedną z nich był powrót na Paprocany żołnierzy z grup rekonstrukcyjnych. Stosowną oprawę zapewnili kibice klubu GKS Tychy.

W trakcie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych gośćmi byli weterani Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego Wacław Szacoń i Janusz Kamocki. VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych otrzymała Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

VI edycji Biegu Tropem Wilczym - 4.03.2018 · fot.


Zanim jeszcze w 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, środowiska patriotyczne przyjęły sobie za cel przywrócenie pamięci o tych zapomnianych polskich bohaterach walczących z komunizmem w latach 1944-1963. W ten trend włączyli się również kibice GKS-u Tychy i Stowarzyszenie „Tyski Fan”. Najpierw skromnie, lecz z każdym rokiem z coraz większym rozmachem.

- Początkowo, rokrocznie pod pomnikiem Stefana Grota - Roweckiego w coraz większej liczbie składaliśmy wieńce i kwiaty, przypominaliśmy życiorysy ludzi, o których historia miała „głucho milczeć”. W latach 2014 i 2015 dzięki wsparciu m. in. Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby, Miejskiego Centrum Kultury, MOSiR-u, WKU i grupie rekonstrukcyjnej Arkadiusza Domińca udało nam się przenieść uroczystości na Plac Baczyńskiego, gdzie zamontowaliśmy okolicznościową tablicę poświęconą Niezłomnym, a mieszkańcom miasta przedstawiliśmy bitewne rekonstrukcje z lat 1944-1963 - mówią organizatorzy wydarzenia w Tychach.

- W 2016 i 2017 roku zmieniliśmy formułę. Nawiązaliśmy kontakt z Fundacją „Wolność i Demokracja”. Uroczystości 1 marca przenieśliśmy na tyskie Paprocany. Tam zorganizowaliśmy bieg „Tropem Wilczym” wzdłuż brzegów naszego malowniczego jeziora - informowali organizatorzy.

BM / tychy.info

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.