tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 10 lutego 2018

Sprawdź, na co idą Twoje podatki! Zobacz ile na inwestycje i na oświatę

Mieszkańcy Tychów bardzo łatwo i szybko mogą sprawdzić, jak wygląda budżet miasta na 2018 rok, a przede wszystkim dowiedzieć się, ile pieniędzy z ich podatku gmina przeznacza (dziennie lub miesięcznie) na funkcjonowanie komunikacji publicznej, lokalnej szkoły, na kulturę czy oświetlenie ulic. I nie trzeba wcale studiować uchwały budżetowej, wystarczy wejść na stronę: www.nacoidamojepieniadze.pl.

Sprawdź, na co idą Twoje pieniądze!


Wszystkie informacje na stronie są przygotowywane na podstawie uchwały budżetowej miasta. To według niej budżet został podzielony na kategorie tematyczne np. oświata i wychowanie, transport i łączność, pomoc społeczna, sport, kultura czy ochrona zdrowia. Mieszkaniec, wpisując wysokość swojego wynagrodzenia brutto, może sprawdzić, jak gmina dysponuje jego pieniędzmi z podatków.

- Uchwała budżetowa to dokument składający się z kilkudziesięciu stron. Nie każdy ma czas i ochotę na zapoznanie się z nim - mówi prezydent Tychów, Andrzej Dziuba. - Teraz w sposób jasny i bardzo czytelny mieszkańcy mogą zobaczyć, jak wydawane są ich pieniądze oraz jakie są główne źródła przychodu gminy w tym roku. Wszystko można sprawdzić w ujęciu dziennym lub miesięcznym. Chcemy pokazać, w jakim stopniu, płacąc podatki, każdy z tyszan przyczynia się do rozwoju swojego miasta - tłumaczy.

Sprawdź, na co idą Twoje pieniądze!


Jak twierdzą pomysłodawcy projektu, odwrócenie prezentacji budżetu pozwoliło przełamać barierę. Trudne do zrozumienia uchwały budżetowe i niewyobrażalnie duże kwoty dla osoby, która zarabia 3000 złotych brutto, zmieniły się w małe liczby, które wydajemy na co dzień i których wartość kojarzymy.

Na stronie www.nacoidamojepieniadze.pl oprócz budżetu tyskiego można także znaleźć i porównać budżety m.in. Bydgoszczy, Wodzisławia Śląskiego, Lublina, Poznania, Sopotu czy Mysłowic.

BM / tychy.info, źródło: Tyski Informator Samorządowy

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.