• 2 lutego 2018
  • 22 lutego 2018
  • wyświetleń: 1989

Międzynarodowa konferencja psychoonkologiczna w Tychach

Za nami:

Pod koniec lutego w Szpitalu Specjalistycznym MEGREZ pojawią się światowej sławy specjaliści w zakresie psychoonkologii. W 25-lecie istnienia tej dziedziny medycyny w Polsce, jakie przypada w 2018 roku odbędzie się w naszym mieście V międzynarodowe seminarium edukacyjno-rozwojowe - ścieżka psychoonkologiczna. To pierwsze tego typu wydarzenie na Śląsku.

Wśród gości specjalnych znalazł się dr Mariusz Wirga, dyrektorem d/s medycznych Onkologii Psycho-społecznej w Instytucie Onkologii imienia Malcoma Todda w Centrum Medycznym Long Beach Memorial, w Long Beach w Kalifornii. Doświadczony i utytułowany psychiatra, dzięki ponad 20-letniej pracy i przyjaźni z doktorem Carlem Simontonem, pionierem psychoonkologii na świecie, stworzył program zapobiegania i przeżycia chorób nowotworowych. Oparty został na obserwacji pacjentów onkologicznych, cierpiących na problemy psychiczne wywołane stanem chorobowym. Dowiedziono bowiem, że negatywne nastawienie, poczucie beznadziei i depresja blokują procesy leczenia.

Dr Mariusz Wirga jest również autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, w tym pierwszej w Polsce książki przekazującej wiedzę z zakresu samo-pomocy dla chorych na nowotwory złośliwe „Zwyciężyć chorobę”.

Kadra, która weźmie udział w konferencji to największe autorytety w dziedzinie psychologii, psychoonkologii i medycyny paliatywnej w Polsce i za granicą. Wśród nich prof. dr hab. n. med. Krystyna de Walden-Gałuszko, dr n. med. Jadwiga Pyszkowska, dr n. med. Krystyna Rumieniuch, Justyna Pronobis-Szczylik, Jadwiga Koźmińska-Kiniorska, Marta Banout, dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk

- Wśród naszych prelegentów i osób prowadzących warsztaty są korony polskiej onkologii i medycyny paliatywnej w Tychach, na Śląsku i w skali kraju. Dr Wirga bywa w Polsce raz, czasami dwa razy w roku. Warto dodać, że jest bezpośrednim uczniem Carla Simontona, pionierem tej terapii w Polsce - mówi Justyna Rutkowska, organizator seminarium, właściciel Verso.

Jak dodaje Justyna Rutkowska, odbiorcami seminarium są pracownicy hospicjów, jednostek paliatywnych i onkologicznych: psycholodzy, psychoonkolodzy, lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki, fizjoterapeuci, opiekunowie niemedyczni, pracownicy socjalni, wolontariusze, kapelani.

konferencja psychoonkologiczna


Na pacjentów onkologicznych, członków ich rodzin i wszystkich, którzy potrzebują pomocy czekać będzie mgr Jadwiga Koźmińska-Kiniorska, udzielająca indywidualnych konsultacji psychologicznych i superwizyjnych (konieczne są zapisy telefoniczne i mailowe z wyznaczeniem dnia i godziny). Uczestnicy będą mogli skorzystać także z zajęć jogi oraz refleksologii z Izabelą Linek, terapeutką jogi i masażu, refleksologiem.

Koszt uczestnictwa w całym seminarium to obecnie 340 złotych. Pacjenci onkologiczni zapłacą mniej - 280 złotych.

Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy i dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej organizatora - działającego w Tychach na ul. Budowlanych Centrum Pomocy Psychologicznej Terapii i Edukacji VERSO.

Seminarium odbędzie się pod patronatem dr n. med. Jadwigi Pyszkowskiej Wojewódzkiego Konsultanta w Dziedzinie Medycyny Paliatywnej województwa śląskiego i opolskiego jak również Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Patronat Honorowy nad V seminarium INTEGRACJI ŻYCIA z udziałem dr Mariusza Wirgi w 25-lecie Polskiej Psychoonkologii objął Prezydent Miasta Tychy Pan Andrzej Dziuba.

BM, joa / tychy.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.