tychy.info - świeże spojrzenie na miasto tychy.info

Świeże spojrzenie na miasto
  • 8 stycznia 2018
  • 25 lutego 2018

Nowa wystawa przybliżająca sylwetki zasłużonych dla Śląska

Za nami:

Na nowej wystawie w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Dawnej Młótowni zaprezentowano sylwetki wybitnych postaci z dziedziny nauki, kultury, polityki, techniki, czy przemysłu, których życiorysy zapisały się złotymi literami w dziejach Śląska.

Silesius - Nowa wystawa przybliżająca sylwetki zasłużonych dla Śląska · fot.


Wyboru postaci prezentowanych na ekspozycji dokonano w oparciu o pięciotomowe opracowanie pod red. Joanny Rostropowicz „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesnych” oraz innych leksykonów biograficznych. Przy wyborze kierowano się nade wszystko zasługami postaci w danej dziedzinie artystycznej, formacyjnej, społecznej, politycznej, ekonomicznej oraz sportowej. Starano się podkreślić związek ich dokonań z kulturą i nauką europejską. Wystawa ma zachęcić do dalszych poszukiwań i odkrywania postaci kolejnych wybitnych Ślązaków.

Wśród postaci pokazanych na wystawie Silesius zobaczymy m.in. Świętą Jadwigę Śląską, Evę von Tiele Winkler, Oscara Troplowitza, Jana Dzierżona, Karola Godulę, Johna Baildona, związanego z Tychami Augusta Kissa, Wojciecha Kilara, Georga Philippa Telemana, Wojciecha Korfantego i wielu innych.

Silesius - Nowa wystawa przybliżająca sylwetki zasłużonych dla Śląska · fot.


Wystawę przygotował Związek Górnośląski w Katowicach. Inicjatorem i organizatorem wystawy jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura: - Śląsk zawsze integrował różne kultury, tak jak dziś Unia Europejska. Na tym bogatym gruncie wyrosło wiele wybitnych postaci, mówiących różnymi językami o miłości do naszej wspólnej małej ojczyzny. Niech będą dla nas, dla Ślązaków żyjących dziś na terenie Polski, Czech i Niemiec, wzorem wzajemnego szacunku i twórczej współpracy dla Śląska, dla Europy.

W czerwcu 2016 roku wystawa prezentowana była w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Pokazywana była również m.in. w Muzeum Miasta Mysłowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach,  Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej, Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku Niewiadomiu, Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach, Ośrodku Kultury „Andaluzja” w Piekarach Śląskich.

Silesius - Nowa wystawa przybliżająca sylwetki zasłużonych dla Śląska · fot.


Ekspozycji towarzyszy prezentacja malarstwa intuicyjnego z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława Gerarda Trefonia, zobaczymy także makiety i banery z Nikiszowca, rzeźby w węglu oraz fotografie Arkadiusza Goli o tematyce górniczej.

Wystawę w Muzeum Miejskim w Tychach można oglądać do końca lutego. Wstęp jest bezpłatny.

Silesius - Nowa wystawa przybliżająca sylwetki zasłużonych dla Śląska · fot.


Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.